logo
Trendol.net adresi, Instagram platformunda siz müşterilerimize en iyi hizmeti verebilmek için kurulmuştur. Yararlanabileceğiniz hizmetler aşağıda yer almaktadır.

Instagram Aktif Takipçi

Instagram Gönderi Beğeni

Instagram Oto Beğeni

Instagram Hesap Yönetimi

İletişim Bilgileri
Bize ulaşmak için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsin.

90 850 302 0000

hello@trendol.net

34100 İstanbul / Türkiye

0531 779 24 92

34100 İstanbul / Türkiye

Top

İnstagram da Satış Yapmak Yasal mı?

İnstagram da Satış Yapmak Yasal mı?

İnstagram da Satış Yapmak Yasal mı? şeklinde sorular üzerine konunun uzmanı Bilişim Avukatlarından gerekli bilgileri aldık. Yapılan satış faaliyetinin gelir elde etme niyetiyle ticari bir faaliyet olduğunun altını çizmek gerekir. Satış yapacak kişilerin vergi mükellefi olduğunu belirtmek gerekir. Vergi mevzuatı bize ‘eğer gelir elde edecekseniz, vergisini de ödeyeceksiniz’ şeklindedir. Vergi Usul Kanunu’nda satılan mal ve emtialar için fatura kesme yükümlülüğü vardır. Fatura, satıcının gelir elde etmek amacıyla yürüttüğü faaliyet neticesinde elde ettiği gelirin tespiti için önemli olduğu gibi, bundan doğacak vergi yükümlülüğü kapsamında oluşan vergi borcunun belirlenmesinde de önemli bir delil niteliği taşır.

Instagram da işe koyulmadan önce mutlaka fatura kesmek ve mevzuattan doğan vergi yükümlülüğünü yerine getirmek için satış yapacak kişilerin vergi mükellefi olmak adına ilgili tedbirleri almalıdır. Şahıs şirketi kurarak vergi yükümlüsü olabilirsiniz.

Instagram’da Satışın Hukuki Niteliği

Sadece instagram için değil diğer tüm sosyal medyalar için aynı durum geçerlidir. Fakat hangi mecrada olursa olsun satıcı ve tüketicinin bir araya gelmediği, ürünlerin uzaktan pazarlanması üzerine kurulmuş bir sistem mevcutsa, bu sistem çerçevesinde alıcı-tüketici ve satıcılar arasında kurulacak ilişki mesafeli satış sözleşmesidir. Mesafeli satış sözleşmeleri mevzuatla çerçevesi çok detaylı çizilmiş sözleşmelerdir. Hukuki çerçeveden baktığımızda Instagram satışlarında da aşağıda özetle yer verdiğimiz hükümlere uyulması gerekir.

Ön bilgilendirme

Satışın gerçekleşmesinden önce Instagram butikleri mutlaka şirketleri hakkında ticaret ünvanı, MERSİS numarası, ESBİS no, iletişim bilgisi ve benzeri tanıtıcı bilgileri tüketiciye bildirmelidir. Ürün fiyat bilgisi verirken vergi ve nakliye masraflarını da belirtmelidirler. Her ne kadar ‘kesinlikle iade yoktur‘ kavramları instagram da dolaşırken müşterinin cayma hakkı olduğu unutulmamalıdır.

Cayma Hakkı

Yasal olarak satın alınan ürün cayma hakkının istisnaları kapsamında değerlendirilemeyecek bir ürünse tüketicinin Instagram butiğinden aldığı ürünü teslim aldığı tarihten itibaren iade etme hakkı vardır. Dikkat edilmesi gereken nokta; bu hakkın kullanılacağı bilgisini yazılı olarak iletmek gerekir. Bu durumda satıcı yani sizler, bu bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren 14 gün içerisinde ürün bedeli ve kargo masrafını tüketiciye iade etmekle yükümlüdür.

Eğer ürününüzün kullanıldığını düşünüyorsanız veya başk bir nedenden dolayı iade yapmayı düşünmüyorsanız tüketici alınan ürün bedeli 3.000 TL ve altındaysa Tüketici Hakem Heyeti’ne bu bedelin üstündeyse Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak konuyu yetkili mercilere taşıyabilecektir.

Sözleşme Şartlarının Bildirilmesi

Instagram’da mevzuata uygun satış yapmanın bir diğer zorluğu da sözleşme şartlarının mutlaka satış öncesinde tüketici tarafından görülmesi ve tüketiciden onayı zorunludur. Genelde siparişlerin Whatsapp ve benzeri uygulamalarla alındığını görmekteyiz. Burada satıcıların yaratıcı ve pratik çözümler bulup siparişi teyit etmeden önce mutlaka tüketiciye sözleşme koşullarını iletmesi ve iletilen uzaktan iletişim aracına uygun olarak da tüketicinin onayını alması gerekir. Websitesi ile bu durumu çözebilirsiniz. Websitesinde kredi kartı ile satış yaparken müşteri sözlemeyi okuduğunu taahhüt etmesi gerekiyor. Eğer websitesi ile satış yapıyorsanız sitenizi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na ETBİS ile bildirmeniz gerekiyor. Bu bildirimi yapmak için Ticaret odaları veya Esnaf ve Sanatkarlar Odasına üye olmak gerekir.

Sipariş İle İlgili Yükümlülükler

Tüketici satın almayı gerçekleştirdiğinde siparişin alındığı bilgisinin de tüketiciye gecikmeksizin elektronik iletişim araçları ile bildirilmesi gerekir. Kredi kartı ile satış yapıyorsanız mail ya da mesaj olarak tüketiciye otomatik mesaj atabilirsiniz.

Instagram başta olmak üzere alıcı ve satıcıların bir araya gelmeksizin uzaktan iletişim araçları ile kurmuş olduğu mesafeli sözleşmelere dayalı alış verişlerde satış süreçlerinin muhakkak hukuki değerlendirmeden geçirilmesi gerekir. Tüketicilerin ise bu noktada hukuk bilinci kazanmaları yukarıda saydığımız yükümlülüklerin satıcılar tarafından dikkate alınması için önem kazanıyor.

etiketler: İnstagram da Satış Yapmak Yasal mı?

DMCA.com Protection Status